• فروش مواد شیمیایی MERCK, Sigma, Fluka, BDH, Acros, Sumchun, ChemLab, Panreac, Scharla و ایرانی
  • فروش و خدمات پس از فروش کلیه دستگاههای آزمایشگاهی خارجی و ایرانی
  • تهیه و توزیع انواع محیط کشت میکروبی و سلولی MERCK ، Himedia ، Gibco ، و ایرانی
  • پخش انواع کیت های تشخیص طبی و اعتیاد
  • توزیع شیشه آلات و ظروف آزمایشگاهی از کمپانی های معتبر دنیا
  • فروش لوازم آزمایشگاهی و وسایل یک بار مصرف آزمایشگاهی
  • تعمیر و کالیبراسیون دستگاه های آزمایشگاهی
  • توزیع آب مقطر

            سمنان - ميدان معلم - مجتمع تجاري اسكان - واحد 19 - تلفن 33349920 - فكس 33329920

نوشته شده توسط Super User دسته: مطالب علمی
نمایش از 17 بهمن 1391 بازدید: 5841
پرینت

 

راهنمای خرید تجهیزات آزمایشگاهی

اگرچه محققین مراكز دانشگاهی و پژوهشی همواره از كمبود تجهیزات آزمایشگاهی گله مند هستند ولی مشكلات نگه داری و استفاده بهینه از تجهیزات آزمایشگاهی موجود در این مراكز به مراتب بیشتر است . این مشكلات ناشی از علل مختلفی از قبیل موارد زیر است:

• عدم توجه كافی به نیازهای كشور در خرید تجهیزات آزمایشگاهی كه باعث می شود تجهیزات آزمایشگاهی زیادی پس از خرید سال ها در بسته بندی بمانند به طوری كه حتی گارانتی و خدمات پس از فروش آنها به پایان برسد.

• فرایند نادرست خرید كه باعث می شود برخی از شركت های سودجو ، تجهیزات آزمایشگاهی نامناسب را به مراكز دانشگاهی بفروشند بدون اینكه خدمات پس از فروش مناسبی به این مراكز ارایه كنند به نحوی كه حتی در برخی موارد سال ها دستگاه خریداری شده نصب و راه اندازی نمی شود و یا حتی برخی تجهیزات جانبی با تجهیزات آزمایشگاهی اصلی تطبیق نمی كند و قابل استفاده نیست . ضعف اصلی در این موارد به دلیل قرارداد ناقص و غیرحرفه ای است كه مراكز پژوهشی و دانشگاهی با شركتهای نمایندگی فروش می بندند و موارد مهم حقوقی را در قرارداد ها لحاظ نمی كنند و حتی در بیشتر موارد پیش – فاكتور (پرفورمای) دستگاه، به منزله قرارداد تلقی می شود، در حالی كه بسیاری از موارد مهم را شامل نمی شود.

• در اغلب موارد فراهم نشدن زیرساخت های لازم برای فعالیت دستگاه خریداری شده باعث می شود، دستگاه به نحو مطلوب كار نكند . به عنوان مثال اغلب تجهیزات میكروسكوپی نسبت به لرزش حساسیت دارند و نیاز به تمهیدات ویژه از قبیل میز ضدلرزه دارند و بهتر است در طبقه متصل به زمین مستقر شوند. در بسیاری از موارد هیچ یك از ملاحظات فوق رعایت نمی شود و دستگاه های حساس به لرزه در طبقات بالا مستقر می شوند كه در نتیجه خروجیهای آن دستگاه ها قابل اعتماد نخواهد بود.

• از جمله موارد دیگر كه برای فعالیت بهتر دستگاه لازم است ، تامین مواد مصرفی (از قبیل گازهای نیتروژن، هلیم مایع و هیدروژن خالص )، قطعات یدكی (مثل تفنگ الكترونی برای دست گاه TEM و …)، تجهیزات نمونه سازی (مانند دستگاه پوشش دهی طلا برای دستگاه SEM، دستگاه التراسونیك و …) و نمونه های استاندارد و مرجع (CRM) است.

• نیروی انسانی شاید مهم ترین عامل برای بهره گیری بهینه از تجهیزات آزمایشگاهی باشند. متأسفانه در مرحله تجهیز و راه اندازی یك آزمایشگاه و نیز در دوره فعالیت آن، نیروی انسانی مورد بی توجهی قرار می گیرد . آموزش یك نیروی كارآزموده و حرفه ای برای كار با یك دستگاه، نیاز به سالها زمان ، تجربه و سرمایه گذاری دارد . ضعف آموزش و انگیزش ناكافی باعث شده است كه نیروی انسانی به یكی از ضعف های اصلی آزمایشگاه های كشور تبدیل شود.

• بسیاری از شركت های نمایندگی فروش تجهیزات آزمایشگاهی به دلیل نداشتن سرویس كاران حرفه ای به تعهدات خود در زمینه خدمات پس از فروش عمل می كنند و هنگامی كه به هر دلیلی تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی از كار می افتند ، ماه ها و گاهی چندین سال از كار افتاده باقی می مانند و شركت ها به بهانه های مختلف از جمله تحریم از انجام تعهدات خود سرباز می زنند. معمولاً پیگیری آزمایشگاه ها در این مورد هم به دلیل ضعف عملكرد نظارتی دستگاه های مسؤول به نتیجه نمی رسد و تنها راه باقیمانده، سرمایه گذاری هنگفت جدید برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی جدید است و این داستان پیوسته تكرار می شود.

• ضعف پشتیبانی مالی برای تعمیر و نگهداری تجهیزات آزمایشگاهی یكی دیگر از مشكلات آزمایشگاه هاست . مراكز پژوهشی معمولاً همه تلاش خود را صرف خرید دستگاه های در حد امكان پیشرفته می كند ولی در مرحله فعالیت دستگاه ، بودجه ای را برای تعمیر و نگهداری و به اصطلاح “سرپا نگهداشتن ” دستگاه تامین نمی كنند لذا به عنوان مثال یك دستگاه 10 میلیارد ریالی به دلیل نیاز به یك قطعه 50 میلیون ریالی سالها بلااستفاده باقی می ماند. نمونه های این موارد در آزمایشگاه های كشور فراوان است.

خرید تجهیزات آزمایشگاهی بر اساس نیازسنجی درست

دانشگاه ها و مراكز پژوهشی كه اصلی ترین خریداران تجهیزات آزمایشگاهی هستند ، خرید تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی را بنا به تقاضای اعضاء هیئت علمی و با توجه به بضاعت مالی خود (شامل بودجه های سالانه و كمك های خاص دولت و سازمان های وابسته به آن ) انجام می دهند. متقاضیان تجهیزات آزمایشگاهی، معمولاً تنها نیازهای خود را مبنای تقاضای خرید قرار می دهند لذا تقاضای محدود یك یا چند نفر، منجر به یك سرمایه گذاری سنگین برای كشور می گردد. شاید به نظر برسد كه راه حل جایگزینی وجود ندارد . تجربه نشان داده كه می توان به جای تقاضای یك فرد یا یك مركز، نیازهای یك منطقه جغرافیایی (شهر یا استان ) و یا حتی كل كشور را در خرید تجهیزات مدنظر قرار دارد.

دقت در عقد قرارداد با شركتهای نمایندگی فروش تجهیزات آزمایشگاهی

در زمینه خرید تجهیزات آزمایشگاهی یكی از موارد مهم در این قراردادها مدت تضمین (گارانتی) و خدمات پس از فروش (وارانتی) است كه باید حداقل یك سال برای تضمین و 10-7 سال برای خدمات پس از فروش در قرارداد پیشبینی شود.

اخذ تضمین های كافی برای تحویل سالم دستگاه و مطابقت مشخصات آن با قرارداد و همچنین انجام درست مراحل نصب و راه اندازی بسیار مهم است كه به ترتیب تضمین ملكی و تضمین بانكی اعتبار بیشتری دارد و در غیر این صورت حداقل اخذ سفته و چك از فروشنده دستگاه معادل 1,5 برابر مبلغ قرارداد باید انجام شود . همچنین قبل از خرید باید از مشتریان پیشین شركت طرف قرارداد تحقیق شود كه آیا شركت مورد نظر قبلاً به تعهدات خود به طور كامل عمل كرده است یا نه؟ تا حد امكان باید از خرید از فروشندگان بدسابقه و نیز شركتهای بی تجربه دوری شود.

دقت در انتخاب تجهیزات جانبی و نمونه سازی

در انتخاب تجهیزات آزمایشگاهی باید توجه شود كه تجهیزات جانبی متناسب با نیاز انتخاب شود . بسیاری از شركت ها ترجیح می دهند تا دستگاهی با تجهیزات روتین و ساده بفروشند، در حالی كه كارخانه های سازنده تجهیزات آزمایشگاهی خود را با گستره وسیعی از تجهیزات جانبی تولید می كنند كه می توانند بنا به سفارش مشتری ، برخی از آنها ر ا روی تجهیزات آزمایشگاهی خریداری شده نصب نمایند. درخواست اطلاعات كافی از شركت فروشنده، مراجعه به سایت شركت تولیدكننده تجهیزات آزمایشگاهی و مراجعه به مراكزی كه اخیراً این تجهیزات آزمایشگاهی را خریداری كرده اند، می تواند راهنمای خوبی در این زمینه باشد.

تجهیزات نمونه سازی نیز باید در هنگام خرید دستگاه ها شناسایی و خریداری شوند. اغلب شركت های سازنده تجهیزات آزمایشگاهی، وسایل نمونه سازی آنها را نیز تولید می كنند و بهتر است در هنگام سفارش تجهیزات آزمایشگاهی، تجهیزات نمونه سازی آن هم سفارش داده شود.
با توجه به شرایط خاص كشور و مشكلات ناشی از تحریم و همچنین ناپایداری و تعهد ناكافی شركت های فروشنده ، بهتر است قطعات مصرفی و حساس تجهیزات آزمایشگاهی كه احتمال خرابی آنها بالاست به مقدار كافی برای طول عمر مفید یك دستگاه (10-7 سال) به همراه تجهیزات آزمایشگاهی سفارش داده شود كه با توجه به خرید دستگاه میتوان از تخفیف مناسبی نیز برخوردار شد. به عنوان نمونه در دستگاه TEM ، گرید كربنی برای نمونه ها، تفنگ الكترونی و برخی قطعات دیگر باید به مقدار كافی خریداری شوند. البته برخی قطعات مثل فیلم برای تهیه تصاویر (در سیستم های تصویرگیری غیردیجیتال ) كه احتمال فاسد شدن آنها وجود دارد، از این قاعده مستثنی است.

در هنگام خرید تجهیزات آزمایشگاهی باید تمام كاتالوگ ها و راهنمای سرویس در قرارداد از شركت فروشنده تجهیزات آزمایشگاهی خواسته شود . همچنین ارایه خدمات آموزشی به تكنسینهای دستگاه و رفع اشكال در مراحل اولیه فعالیت، باید در قرارداد پیش بینی شود.
کلام آخر اینكه اگر در انعقاد قرارداد دقت كافی صورت گیرد، بسیاری از مشكلات بعدی برای آزمایشگاه به وجود نخواهد آمد و یا در صورت بروز مشكل، راه حل های آن از پیش مشخص گردیده است.

نظارت بر سلامت فرایند خرید تجهیزات آزمایشگاهی

نكته دیگری كه باید در فرایند خرید تجهیزات آزمایشگاهی به آن دقت شود ، نظارت بر سلامت خریدهاست . متأسفانه شركت های نمایندگی فروش به جای تكیه بر اعتبار ناشی از انجام درست تعهدات خود ، برای افزایش فروش به روش های ناسالمی مثل پیشنهاد پورسانت قابل ملاحظه به مأمور خرید طرف خریدار متوسل می شوند و متأسفانه این مسأله را به صورت یك قانون نانوشته درآورده اند. دراین زمینه باید ملاحظاتی از قبیل موارد زیر مدنظر مدیریت سازمانهای خریدار قرار گیرد:

• انتخاب افراد امین از مجموعه به عنوان مأمور خرید
• نظارت های مستقیم و غیرمستقیم بر تعامل مأمور خرید با شركت های نمایندگی فروش تجهیزات آزمایشگاهی
• درگیر شدن بخش علمی متقاضی تجهیزات آزمایشگاهی خریداری شده در فرایند خرید
• تایید مدل، تجهیزات جانبی، شرایط قرارداد و قیمت تجهیزات آزمایشگاهی توسط یك كارشناس خبره خارج از مجموعه
• تشویق فرد یا تیم خرید كننده در صورت انجام یك خرید مناسب (قیمت مناسب و شرایط قراداد مطلوب)
• استعلام قیمت حداقل از 3 شركت نمایندگی فروش و ارائه گزارش توجیهی مكتوب توسط تیم خریدار در مورد دلایل انتخاب یك مدل و یك شركت سازنده از بین شركت ها و مدل های دیگر.

استفاده از “مزیت مشتری بزرگ” برای تعامل بهتر با شركت های فروشنده تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه ها و مراكز پژوهشی ، به دلیل ضعف سیستم حقوقی آنها و عقد قراردادهای ضعیف، در صورت تخلف شركت های نمایندگی فروش تجهیزات آزمایشگاهی از تعهدات خود، توان احقاق حقوق خود را ندارند و پس از مدتی از پیگیری حقوق خود منصرف می شوند و تجهیزات آزمایشگاهی خریداری شده بلااستفاده باقی می ماند.
البته لازم به ذكر است كه همیشه حق با مراكز خریدار نیست و در موارد متعددی، این مراكز بدون فراهم سازی زیرساخت های فیزیكی و نیروی انسانی مناسب اقدام به خرید می كنند و پس از تحویل دستگاه ، آمادگی نصب و راه اندازی تجهیزات آزمایشگاهی را ندارند ، به طوری كه گاهی زمان گارانتی كه معمولاً تا یك سال از زمان خرید است ، به پایان می رسد و لذا شركت سازنده تجهیزات آزمایشگاهی و به تبع آن نمایندگی فروش شركت مذكور در ایران ، تعهدی از لحاظ گارانتی در مورد تجهیزات آزمایشگاهی ندارند كه این مسأله باید مورد توجه مراكز دانشگاهی و پژوهشی كشور قرار گیرد . در اینجا مواردی مدنظر است كه تخلف از سمت شركت های فروشنده تجهیزات آزمایشگاهی صورت گرفته است.

 

شما اینجا هستید:   خانه مطالب علمیراهنمای خرید تجهیزات آزمایشگاهی